Urlop rodzicielski dla ojców

Długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące – proponuje Parlament Europejski. Nowe przepisy mogą uderzyć w kobiety, które tradycyjnie w Polsce wykorzystują urlop rodzicielski. Dla nich przyjęcie proponowanych rozwiązań oznacza skrócenie wolnego aż o dwa miesiące. Bo eksperci przewidują, że mężczyźni będą rezygnować z przysługującego im dodatkowego urlopu z powodów finansowych i kulturowych.

 

W kwietniu Parlament Europejski przegłosował przepisy dotyczące nowych zasad urlopów rodzicielskich. Zakładają one, że długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące.

rodzicielski

Dyrektywa pozwala skorzystać z urlopu rodzicielskiego do 8. roku życia dziecka. Do państw członkowskich będzie należała decyzja dotycząca odpowiedniego poziomu ich płatności. Stolice mają brać jednak pod uwagę, że korzystanie z przywileju często powoduje utratę dochodów członka rodziny o wyższym wynagrodzeniu (często mężczyzny).

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało Prawo.pl, że ustawodawca unijny przewiduje 3-letni okres na wdrożenie dyrektywy do krajowych porządków prawnych. – Z uwagi na powyższe na obecnym etapie trwają prace analityczne i nie podjęto jeszcze decyzji, w jaki sposób dyrektywa zostanie implementowana do krajowego porządku prawnego – zaznaczono.

 

Leave a Reply