Odzież odblaskowa

Odzież odblaskowa

Odzież odblaskowa służy zwiększeniu naszej widoczności. Stosuje się ją w wielu sytuacjach: na drodze, w magazynie i na terminalu logistycznym – wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony ruch pojazdów, a ryzyko potrącenia jest szczególnie wysokie.

Jest wiele kampanii społecznych promujących używanie odblasków przez dzieci czy kamizelek przez dorosłych, wszystko po to, aby zwiększyć widoczność na drodze.

thumb_113356_content_big

Wiele firm od lat podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych, komunikacyjnych i szkoleniowych promujących zdrowie i bezpieczeństwo w pracy i w domu. Jednym z tych działań jest edukacja na temat konieczności noszenia odzieży ostrzegawczej przez profesjonalistów.

Praca na terenie dużych obiektów przemysłowych zawsze związana jest ze zwiększonym ryzykiem. Należy zatem robić wszystko, by zminimalizować możliwość zaistnienia wypadku. Jednym z podstawowych elementów, które zapewniają nam komfort pracy, jest ubranie odblaskowe.

Noszenie odblaskowych ubrań obowiązuje w wielu magazynach i na placach manewrowych. Należy zdać sobie sprawę, że konsekwencje zderzenia np. z wózkiem widłowym mogą być równie niebezpieczne, co wypadki samochodowe.

Kategorie (klasy) odzieży odblaskowej a poziom ryzyka

Odzież odblaskowa projektowana i produkowana jest w trzech kategoriach- 3,2,1 .

Kategoria 3 jest najwyższa. Ubrania o najlepszej widoczności (kat. 3) stosowane są przy pracach związanych z wysokim ryzykiem potrącenia w ruchu drogowym (np. praca przy autostradach). Odzież odblaskowa kategorii 3 daje gwarancję bycia dostrzeżonym przez kierowcę z odległości nawet 300 metrów. Dla osoby za kółkiem jest to dystans wystarczający, by mogła w newralgicznym momencie wykonać odpowiedni manewr, zapobiegając tym samym wypadkowi.

Kamizelki odblaskowe kategorii 2 zapewniają widoczność do 150 metrów.

Klasa 1 to najniższy poziom ochrony.

„Piktogram przedstawiający kamizelkę z numerem oznacza kategorię odzieży (1,2,3). Natomiast za pomocą piktogramu konserwacji określono ilość możliwych prań, po których odzież traci właściwości odblaskowe. Ubrania odblaskowe aranżować można w różnych konfiguracjach. Przykładowo, kamizelka klasy II połączona ze spodniami tej samej klasy, stworzy pełen zestaw klasy III. Podobnie, jeśli zestawimy np. kamizelkę klasy II ze spodniami klasy I. Z kolei kurtka odblaskowa klasy II plus spodnie klasy II, dadzą nam zestaw klasy II.”

Europejskie normy gwarancją bezpieczeństwa

Pewność, że ryzyko wypadku jest zminimalizowane, zapewnia nam spokój podczas pracy, a co za tym idzie, zwiększa jej efektywność. Aby mieć gwarancję, że stosowane przez nas ubranie odblaskowe jest widoczne z daleka, należy sprawdzić, czy wykonano je zgodnie z normą europejską PN-EN 20471:2013.

W certyfikowanych ubraniach dla użytkowników profesjonalnych, dopuszczone do użytku zostały tylko trzy kolory tła fluorescencyjnego:

żółty, czerwony i pomarańczowo-czerwony

o określonym w normie współczynniku luminacji (jaskrawości). Szerokość minimalna materiału odblaskowego to 50mm, natomiast ilość taśmy odblaskowej zależna jest od kategorii ubrania.

Kupując odzież odblaskową, należy zwrócić uwagę, czy produkt został wyprodukowany zgodnie z wyżej wymienioną normą, a także, czy spełnia normę ISO 13688: 2013.

 

Leave a Reply