Niezdolność do pracy a wypowiedzenie

Czy pracownik, który świadczył pracę i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę a następnie przedstawił zwolnienie lekarskie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę ?

 

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

 

Ma znaczenie dla pracodawcy sytuacja, w której po otrzymaniu wypowiedzenia pracownik przedkłada mu zaświadczenie lekarskie, że w chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu był niezdolny do pracy z powodu choroby.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego podstawową przesłanką objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę jest nieobecność pracownika w pracy.

 

Jeżeli zatem pracownik, mimo niezdolności do pracy z powodu choroby, świadczy pracę, wówczas nie obejmuje go zakaz wypowiedzenia, o którym mowa w art. 41 K.p.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1993r. (I PZP 68/92) wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 K.p.

 

Przesłanką przewidzianego w tym przepisie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest więc choroba pracownika powodująca jego niezdolność do pracy, lecz nieobecności pracownika w pracy z powodu jego choroby.

Tym samym początek okresu ochronnego (okresu nieobecności w pracy) wyznacza moment przerwania pracy z powodu wystąpienia objawów chorobowych, które uniemożliwiają świadczenie pracy.

 

 

Leave a Reply