Kule gaśnicze

 

Na rynku pojawił się nowy produkt przeciwpożarowy – kula gaśnicza, która może stać się alternatywą dla typowych gaśnic. Najważniejszą jego zaletą jest to, że nie wymaga skomplikowanej obsługi: kontakt z płomieniem powoduje automatyczną aktywację, bez konieczności ingerencji człowieka.

 

Kula gaśnicza to styropianowa obudowa o kulistym kształcie wypełniona proszkiem gaśniczym i dodatkowo zaopatrzona w niewielki (około 1 grama prochu) ładunek wybuchowy oraz lont. Całość pokryta jest czerwoną, syntetyczną powłoką. Kula wykonana jest z materiałów nietoksycznych, przyjaznych dla człowieka i przyrody. Dzięki szybkości działania pozwala uniknąć powstania poważnych zanieczyszczeń powietrza i środowiska naturalnego, do których może doprowadzić pożar.

 

Gdy kula znajdzie się w płomieniach zapala się lont prochowy powodując wybuch ładunku, który rozrywa opakowanie. Znajdujący się wewnątrz kuli proszek gaśniczy tłumi pożar. Cały proces, od chwili gdy kula zostanie wrzucona w ogień do wybuchu, trwa od 3 do 10 sekund. Eksplozja kuli może zdławić ogień na obszarze nawet do 10 m2 (w zależności od umiejscowionego produktu), a odgłos pękania nie przekracza poziomu głośności 140 decybeli.

Użycie kuli nie wymaga zbliżania się do ognia, w płomienie może ją wrzucić bądź potoczyć każdy. Kula jest lekka, waży jedynie 1,30 kg. Sprzedawana jest w komplecie z koszykiem, który można ustawić w dowolnym miejscu bądź zawiesić na ścianie w pomieszczeniu. Szczególnie warto umieścić ją w pobliżu miejsc, w których najczęściej dochodzi do powstania pożarów, takich jak: kuchenki gazowe, kominki, skupiska instalacji elektrycznych. Siła rażenia kuli nie zagraża bezpieczeństwu człowieka (wybuch jest pod niskim ciśnieniem, podobnym do takiego, który jest przy odpalaniu fajerwerków) i środowiska naturalnego.

elidefireball_main

Ten prosty w obsłudze sprzęt ma różnorodne zastosowanie: przy jego użyciu mogą być gaszone pożary grupy A (ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia, np. drewno, papier, tworzywa sztuczne), pożary grupy B (ciecze palne, substancje stałe topiące się na skutek wytworzonego ciepła, np. benzyna, nafta, smoła), pożary typu C (gazy, np. metan, propan, butan) oraz pożary powstałe na skutek spięć instalacji elektrycznych.

O wysokiej jakości produktu świadczą certyfikaty. Niestety, z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych, kula może być stosowana jedynie jako dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Termin przydatności produktu do użycia wynosi 5 lat.

 

Leave a Reply