Kontrole na budowach

Budowlani związkowcy alarmują, że monterzy instalacji i operatorzy maszyn budowlanych pracują często po 10-12 godzin i ten czas pracy nie jest rekompensowany. Państwowa Inspekcja Pracy i zapewnia, że jej inspektorzy prowadzą intensywne kontrole m.in. czasu pracy osób zatrudnionych na budowach. 

 

Z informacji napływających do związku wynika, że zarówno pracownicy wykonawczy robót stanu surowego, monterzy instalacji jak i operatorzy maszyn budowlanych pracują znacznie dłużej niż 8 godzin – często 10-12 godz. i że ten dłuższy czas pracy nie jest rekompensowany w wynagrodzeniach w ramach zrównoważonego czasu pracy ani też w formie wypłat za nadgodziny - czytamy w oświadczeniu.

 

Budowlańcy zwrócili uwagę, że powszechnie znany jest fakt, że pracownicy migracyjni w polskim budownictwie zgadzają się na pracę znacznie dłuższą, niż pozwalają na to przepisy. – Wydłużanie w ten sposób czasu pracy przez pracodawców stanowi nie tylko łamanie prawa, ale też generuje zagrożenia dla bezpieczeństwa na budowach.

 

Inspekcja Pracy poinformowała, że nie otrzymała żadnego pisma zawierającego stanowiska ZW „Budowlani”, w którym wzywa się PIP do „przeprowadzenia pogłębionych kontroli rzeczywistego czasu pracy osób zatrudnionych na budowach”.

Zdaniem związkowców nie należy się dziwić niedoborowi wykwalifikowanych pracowników budownictwa w Polsce. – Przyczyną jest nie tylko brak zainteresowania młodych ludzi trudną, wyczerpującą i niestabilną pracą. Wynagrodzenia na rynkach krajów Europy zachodniej rosły szybciej niż u nas.

cegly

W 2018 r. w Belgii  wykwalifikowany pracownik budowlany zarabiał minimum 15.8 EUR na godzinę, w Niemczech blisko 15 EUR na godzinę, w Holandii ponad 14 EUR na godzinę. To płace brutto, ale trzeba pamiętać, że świadczenia towarzyszące płacy są w tych krajach zdecydowanie wyższe i bardziej zróżnicowane a pracownicy budowlani nie przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, lecz wcześniej. Dość stabilne zatrudnienie pozwala im jednocześnie zgromadzić środki, które zapewniają godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej – podkreślono.

 

Leave a Reply